Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że fundamenty to podstawa każdego budynku – prawidłowo wykonane zapewniają stabilność i trwałość konstrukcji. Ich budowa składa się z wielu etapów, a jednym z kluczowych jest izolacja termiczna fundamentów. Rezygnacja z niej to tylko pozorna oszczędność!
Należy jednak pamiętać, że materiał izolacyjny musi spełniać określone wymagania, ponieważ jest umieszczany w dość wymagającym miejscu.
Tak, jak dbamy o wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych, musimy zatroszczyć się również o ocieplenie fundamentów – pomimo faktu, że są elementem mało widocznym dla oka. W przypadku izolacji termicznej fundamentów, chodzi nie tylko o maksymalnie ograniczenie strat ciepła z budynku. Równie istotna jest ich ochrona, przed destrukcyjnym działaniem warunków pracy tej części budynku tj. gruntu, znajdującej się w nim wody, obciążeń i jego przemarzania.
Nieodpowiednie zaizolowanie ścian fundamentowych może prowadzić do wielu przykrych, kosztownych i trudnych do naprawy problemów. Dlatego budując dom, warto od razu postawić na niezawodne i sprawdzone materiały, a takim na pewno jest polistyren ekstrudowany popularnie zwany XPS-em.
Ściany i ławy fundamentowe oraz ściany piwnic najczęściej wykonuje się z betonu wzmocnionego stalowym zbrojeniem lub innych mocnych pod kątem wytrzymałościowym materiałów. Choć taka konstrukcja jest niezwykle trwała, ma jedną istotną wadę: bardzo szybko przewodzi ciepło, co prowadzi do wychładzania wewnętrznych części budynku.
Ponadto, na styku podłogi na gruncie i ściany zewnętrznej może dochodzić do kondensacji pary wodnej, co w efekcie powoduje zawilgocenie oraz sprzyja rozwojowi pleśni. Nieocieplone lub nieprawidłowo zaizolowane termicznie fundamenty mogą przemarzać, czego konsekwencją jest znaczne obniżenie ich trwałości
Aby zapobiec tym destrukcyjnym zjawiskom, konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań opartych na bardzo dobrej hydroizolacji i chroniącej ją termoizolacji.
Świadomi inwestorzy jako materiał termoizolacyjny wybierają różowy XPS marki Austrotherm.
Wybór odpowiedniego do warunków pracy materiału termoizolacyjnego do ocieplania ścian piwnic i ścian fundamentowych jest kluczowy. Rynek oferuje wiele produktów, ale nie wszystkie dedykowane są do izolacji części budynku narażonych na wilgoć i nacisk gruntu. Zastosowanie w tej aplikacji różowych płyt XPS marki Austrotherm, to strzał w dziesiątkę.
Choć XPS powstaje z polistyrenu, nie jest tym samym co styropian, choć często jest z nim porównywany. Dzięki bardziej zaawansowanemu procesowi produkcji, płyty XPS charakteryzują się lepszymi właściwościami mechanicznymi oraz znacznie niższą chłonnością wody w porównaniu do popularnych płyt EPS.
Warto podkreślić, że choć różowy XPS jest droższy od tradycyjnego styropianu, to jego zastosowanie do izolacji fundamentów jest jedną z najlepszych inwestycji. Materiał ten zapewnia doskonałą izolację termiczną, jest odporny na działanie wilgoci, wody oraz duże obciążenia. Co więcej, jest odporny na dynamiczne obciążenia, co jest szczególnie ważne w pobliżu ruchliwych dróg.
Czy warto więc zastosować różowy XPS? Zdecydowanie tak! Ocieplenie ścian fundamentowych płytami Austrotherm szybko się zwraca, ponieważ pomaga utrzymać komfort cieplny przy niskich kosztach ogrzewania domu. Ponadto gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, co w dłuższej perspektywie przynosi wymierne korzyści.
Nawet najlepszy materiał nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo ułożony. Choć prace montażowe nie są skomplikowane, trzeba zadbać o kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim na początku prac związanych z wykonaniem izolacji tej części budynku, fundamenty należy oczyścić z zanieczyszczeń i resztek betonu oraz wyrównać powierzchnię, eliminując wszelkie nierówności. Dzięki temu płyty XPS będą dobrze przylegać do podłoża.
Następnym krokiem jest nałożenie warstwy hydroizolacji. Dopiero po uzyskaniu właściwych parametrów przez hydroizolację wtedy można przystąpić do przyklejania płyt XPS, używając kleju PU do polistyrenu ekstrudowanego. Klej nakładany zgodnie z zaleceniami jego producenta. Ocieplenie ścian fundamentowych powinno sięgać do poziomu ławy, a od góry łączyć się szczelnie z izolacją termiczną ścian zewnętrznych.
Aby uniknąć mostków termicznych, płyty powinny zostać dociśnięte do ściany i dokładnie przylegać do siebie. Na koniec należy zasypać wykopy odpowiednim gruntem, najlepiej takim, który umożliwia drenaż wody do drenażu opaskowego, który dodatkowo chroni fundamenty przed wilgocią.
Płyty stosowane do ochrony fundamentów powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną. Ze względu na miejsce ich zastosowania – w gruncie, obok lub pod fundamentem – kluczowa jest również ich wytrzymałość na ściskanie pod wpływem ciężaru budynku oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak nacisk gruzu czy kamieni znajdujących się w zasypce fundamentowej. Parametr ten określa się poprzez naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym, oznaczane jako CS(10), gdzie liczba w nawiasie wskazuje jego wartość.
Nowa generacja różowych płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS wyróżnia się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ na poziomie od 0,032 do 0,036 W/(m·K). Producent deklaruje ich naprężenia ściskające CS(10/Y) w zakresie od 300 do 700 kPa, w zależności od wariantu płyt. Dodatkowym atutem różowego XPS jest jego wyjątkowo niska nasiąkliwość (<0,7%) nawet przy długotrwałym kontakcie z wodą, co zapobiega wnikaniu wilgoci, przemarzaniu oraz utracie właściwości termoizolacyjnych.
Dzięki tym cechom XPS jest doskonałym materiałem do ocieplania fundamentów.