Ocieplenie fundamentów to decyzja, której konsekwencje ponosimy przez cały okres użytkowania domu. Warto do tego zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS.
Ocieplenie powinno tworzyć ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej, opartej na niej ścianie zewnętrznej oraz podłodze posadowionej na gruncie. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP to termoizolacja spełniająca wszystkie wymagania stawiane ociepleniom pracującym w ekstremalnych warunkach. Ważne cechy płyt to duża wytrzymałość na ściskanie, odporność na wilgoć oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,036–0,035 W/mK). To pozwala zastosować produkt m.in. w izolacji podłóg na gruncie oraz przy izolacji obwodowej.
Z uwagi na bezpośredni kontakt termoizolacji z gruntem, płyty termoizolacyjne muszą charakteryzować się odpowiednimi właściwościami, ponieważ przez cały czas poddawane są działaniu wilgoci oraz parciu gruntu i wód gruntowych. Najczęściej stosowanym w tym celu materiałem są płyty z polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP 30 lub Austrotherm XPS TOP 50. Dzięki jednorodnej i zamkniętokomórkowej strukturze przez cały czas eksploatacji zachowują swoje właściwości termoizolacyjne i mechaniczne.
Zalety płyt Austrotherm XPS TOP:
Płyty układamy bezpośrednio na warstwie stabilizującej. Przy podłodze tego typu mamy do czynienia z odwróconym układem warstw (hydroizolacja powyżej warstwy termoizolacji – rys.1).
Płyty z polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP 30 lub (w zależności od przewidywanych obciążeń) Austrotherm XPS TOP 50 układa się z zachowaniem mijankowego układu spoin, bezpośrednio na warstwie stabilizującej np. z zagęszczonego gruntu, gruzu, żwiru lub piasku.
Następną warstwą jest hydroizolacja, której rodzaj uzależniony jest od agresywności wód gruntowych. W przypadku zastosowania podkładu z betonu wodoszczelnego można zrezygnować z izolacji przeciwwilgociowej, układając pomiędzy płytami termoizolacyjnymi a podkładem folię PE jako warstwę poślizgową.
Na prawidłowo wykonanym podkładzie, zgodnie z warunkami, jakie zostały określone dla danego pomieszczenia lub upodobaniami inwestora, wykonuje się posadzkę.
Korzyści płynące ze stosowania termoizolacji płytami Austrotherm XPS TOP 30 lub Austrotherm XPS TOP 50 bezpośrednio na warstwie stabilizującej:
Ze względu na wysokie walory wytrzymałościowe z przedstawionym układem warstw można spotkać się, oprócz budowli energooszczędnych, także w obiektach przemysłowych, magazynach, lodowiskach, chłodniach i wszędzie tam gdzie podłoga będzie poddawana dużym obciążeniom.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony cieplnej elementów budynku stykających się z gruntem jest ułożenie tzw. izolacji obwodowej (rys. 2).
Z chęcią odpowiemy na twoje pytanie techniczny@austrotherm.pl
Jest to zewnętrzna, ciągła i pozbawiona mostków cieplnych izolacja termiczna przegród zewnętrznych bezpośrednio stykających się z gruntem.
Ułożenie izolacji termicznej ścian piwnic od strony zewnętrznej ogranicza zasięg ujemnych temperatur do wnętrza konstrukcji ściany oraz eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody lub na powierzchni wewnętrznej, tj. od użytkowej strony pomieszczeń.
Termoizolacja obwodowa ma za zadanie nie tylko zmniejszyć straty ciepła, lecz również chronić hydroizolację położoną bezpośrednio na zewnętrznej powierzchni ściany fundamentowej.
Rola systemu termoizolacji obwodowej w skutecznej ochronie hydroizolacji jest tym ważniejsza, iż to właśnie migrująca woda, zawierająca rozpuszczone substancje organiczne i sole mineralne, jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia ścian piwnic.
Najlepszym materiałem do wykonywania termoizolacji poniżej poziomu gruntu są płyty z różowego polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP 30 (w przypadku wymaganej większej wytrzymałości na ściskanie materiału termoizolacyjnego zalecany jest Austrotherm XPS TOP 50).
Dzięki specyficznej budowie o zamkniętej strukturze (co najmniej 95 % komórek całkowicie zamkniętych) mogą zachować właściwości termiczne i mechaniczne bez wykonywania dodatkowych zabezpieczeń.
Właściwości płyt Austrotherm XPS TOP 30:
Do ocieplenia fundamentów powinno stosować się materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne, nienasiąkliwe, odporne na korozje biologiczną, parcie wód gruntowych i gruntu oraz występujące w przyrodzie cykliczne zamrażania i odmrażania. Materiały do termoizolacji fundamentów i podłóg na gruncie mają duży wpływ na eksploatację całego budynku, a przede wszystkim na jego energochłonność, dlatego powinny spełniać najwyższe standardy. Należy zadbać, aby termoizolacja znacznie zmniejszyła straty ciepła, a w efekcie obniżyła nasze rachunki.