Zakończył się cykl badań środowiskowych dla płyt styropianowych prowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Badania potwierdzają, że płyty styropianowe Austrotherm redukują emisję CO2 i zapotrzebowanie budynków na energię, są bezpieczne dla zdrowia pod kątem emisji pyłu PM 2.5 i PM 10 podczas montażu oraz emisji lotnych związków podczas użytkowania ocieplonego budynku, nie emitują formaldehydu oraz podlegają recyklingowi.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), którego Austrotherm Sp. z o.o. jest członkiem, zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie.
Ich efektem jest uzyskanie, przez płyty styropianowe, deklaracji środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem ITB EKO Przyjazny wyrób.
Celem badań i analiz przeprowadzonych przez Zakład Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie było opracowanie kompleksowej oceny płyt styropianowych stosowanych w budownictwie w zakresie oddziaływania na otoczenie, w tym środowisko oraz zdrowie wykonawców ociepleń i użytkowników ocieplonych budynków. Projekt obejmował analizę danych i ocenę wyrobu w zakresie wymaganym normą PN-EN 15804+A1 do opracowania Deklaracji Środowiskowej Produktu Typu III (EPD - Environmental Product Declaration), opracowanie Deklaracji Środowiskowej Typu II w tym weryfikację stwierdzeń środowiskowych zgodnie z normą PN-EN ISO 14021:2016 opracowanych na bazie analiz oraz wyników badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych i polowych.
Deklaracje środowiskowe, jako informacja o środowiskowych cechach wyrobów budowlanych są jednym z kluczowych narzędzi zrównoważonego budownictwa. Ich stosowanie zapewnia nabywcom możliwość oceny wyrobów budowlanych nie tylko pod kątem istotnych w danym zastosowaniu właściwości technicznych, ale również istotnych aspektów oddziaływania na otoczenie.
Wdrażanie deklaracji środowiskowych produktów jako narzędzia oceny zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz wpływu wyrobów i obiektów budowlanych na środowisko rekomenduje Rozporządzenie CPR. Zgodnie z nim obiekty budowlane powinny być projektowane, konstruowane i budowane z uwzględnieniem między innymi zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, możliwości zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu, a także materiałów poddających się recyklingowi.
Deklaracja Środowiskowa III typu (EPD – Environmental Product Declaration), wydawana jest zgodnie z zasadami określonymi wg normy PN-EN ISO 14025 oraz normy PN-EN 15804+A1. Dokument szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko podczas całego cyklu życia wyrobu (LCA) – od pozyskania surowców, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu, analizując energochłonność procesu produkcji, zużycie wody oraz ilości i właściwości wytwarzanych odpadów.
Deklaracje środowiskowe II typu oraz towarzyszące im stwierdzenia środowiskowe z oznakowaniem ITB-EKO Przyjazny wyrób, wydawane są zgodnie z zasadami określonymi dla deklaracji środowiskowych II typu określonymi w normie PN-EN ISO 14021, po ich weryfikacji przez niezależną jednostkę (ITB).
Oba wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie dokumenty potwierdzają, że płyty styropianowe są produktem korzystnie wpływającym na środowisko oraz przyjaznym dla ludzi.