Wiedza

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Postaw na EPS i XPS!

Koszty ogrzewania to jeden z największych wydatków związanych z eksploatacją domu. Niestety, w dobie kryzysu energetycznego i rosnących cen energii, znacząco obciążają domowy budżet. Aby skutecznie ograniczyć te wydatki, kluczowe jest odpowiednie zaizolowanie domu już na etapie jego budowy.

Inwestorzy często szukają tanich sposobów na ogrzanie domu. Na forach budowlanych często pojawiają się pytania: czym ogrzewać dom – gazem, peletem czy pompą ciepła? Prawda jest taka, że tanie źródła ogrzewania nie istnieją. Nawet najnowocześniejsze i energooszczędne systemy generują koszty, które będą wysokie, jeśli dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany.

Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za ogrzewanie, kluczowe jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, chodzi o zastosowanie takich rozwiązań dotyczących ocieplenia budynku, wymiany powietrza i źródła pozyskania energii, które sprawią, że komfort użytkowania budynku, będzie zapewniony przy niewielkiej, optymalnej ilości dostarczonej energii. Kluczowym w tych działaniach jest zapewnienie właściwej izolacji termicznej wszystkich przegród budynku. Taka izolacja nie tylko ogranicza koszty ogrzewania, ale także zmniejsza lokalną emisję smogu, poprawia mikroklimat wewnątrz domu oraz zwiększa komfort termiczny mieszkańców.

Które przegrody wymagają ocieplenia?

Odpowiedź jest jedna – wszystkie. Tak więc należy ocieplić ściany zewnętrzne (są największą powierzchnią odpowiedzialną za straty ciepła), dach (przez dach ucieka nawet 25% ciepła), a także podłogę oraz fundamenty (odpowiednia izolacja zatrzymuje zimno pochodzące z gruntu.

Oczywiście przegrody te muszą spełniać rygorystyczne wymagania określone w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozp. Ministra). Jednym z wyznaczników jest wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych. Określa on zdolność do izolowania przepływu strumienia ciepła zastosowanego układu warstw danej przegrody budowlanej. Im niższa wartość współczynnika U, tym straty ciepła będą mniejsze (tym lepiej). 

W przypadku standardowych przegród w pomieszczeniach mieszkalnych maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U wynoszą: 

  • dla ścian zewnętrznych – 0,20 W/(m2·K),
  • dachów, stropodachów i stropów pod nieogrzewanymi poddaszami – 0,15 W/(m2·K),
  • podłóg na gruncie – 0,30 W/(m2·K),
  • stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi – 0,25 W/(m2·K).

Skuteczne materiały termoizolacyjne

Aby spełnić rygorystyczne wymagania i jednocześnie znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie domu, należy stosować materiały charakteryzujące się jak najlepszą izolacyjnością termiczną, a więc jak niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. W polskim budownictwie prym wiodą dwa materiały – polistyren ekspandowany EPS, czyli popularny styropian oraz bardziej zaawansowany polistyren ekstrudowany XPS. Oczywiście należy wybierać odpowiednie warianty tych materiałów. W ofercie firmy Austrotherm znajdziemy szary EPS oraz różowy XPS. Szare płyty EPS zawdzięczają swój kolor dzięki specjalnym uszlachetniającym dodatkom, jednak uzyskanie charakterystycznego zabarwienia nie jest celem procesu produkcji. Przede wszystkim ten środek znacząco poprawia właściwości termiczne styropianu. Potwierdzeniem tego są szare płyty Austrotherm EPS Fassada Premium, których współczynnik λD wynosi 0,031 W/(m·K) – jest to “najcieplejszy” styropian dostępny w ofercie lidera branży. Nic więc dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością i obecnie standardowo wykorzystywany jest do ocieplenia ścian zewnętrznych. 

Natomiast jeśli chodzi o polistyren ekstrudowany XPS, to producenci barwią go na różne kolory, a w przypadku firmy Austrotherm jest to właśnie charakterystyczny róż. Różowy XPS w zależności od grubości płyty charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ od 0,032 do 0,036 W/(m·K). Jednocześnie tak dobre właściwości termoizolacyjne połączone są z dużą wytrzymałością na ściskanie, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz znikomą nasiąkliwością. Dlatego różowe płyty są jedynym słusznym wyborem w przypadku ocieplania fundamentów, a odpowiednie warianty także w przypadku izolacji podłóg na gruncie, stropodachów, dachów stromych (izolacja na krokwiach) czy stropów. 

Dlaczego warto zainwestować w termoizolację

Izolacja termiczna przegród budynku za pomocą szarego EPS i różowego EPS to same korzyści. Przede wszystkim odpowiednio zaizolowany dom:

  • Obniża koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem– Dobra izolacja pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku i znacząco ogranicza straty ciepła, co bezpośrednio zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania.
  • Zwiększa komfort termiczny – Dzięki izolacji latem pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie, a zimą skutecznie chronią przed chłodem.
  • Podnosi wartość nieruchomości – Budynki z dobrą izolacją są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców niż te z niewystarczającym ociepleniem lub jego brakiem.

Należy podkreślić, że długoterminowe oszczędności na rachunkach za ogrzewanie oraz poprawa komfortu przebywania w pomieszczeniach sprawiają, że inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Pamiętajmy również, że jest to jednorazowy wydatek. Warto zainwestować w przyszłość i zadbać o efektywność energetyczną swojego domu już dzisiaj.

Szary styropian EPS

Wszystkiepodłogi na gruncieściany fundamentoweściany zewnętrznetermoizolacja stropodachudach skośny (izolacja na krokwiach)stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi (izolacja od góry)